Телефон: +380509173439

Телефон: +380509173439

Колодій або Масниця свято що символізує закінчення зими і початку весни

Колодій або Масниця свято що символізує закінчення зими і початку весни

Українське свято Масниця,  Колодій, Запусти, Пущення, Заговини, Сирний тиждень

На більшій території України це свято відомо як Масниця, в окремих регіонах побутують також такі назви як Колодій, Запусти, Пущення, Заговини, Сирний тиждень. Центр, схід і південь святкує Масниці, які теж називають «Колодки» чи «Колодієм». В побуті вживаються ще інші назви «Заговини», «Нижкові заговини», наприклад. Масниці це те ж, що Масний, він же Тлустий, Жирний тиждень у багатьох культурах. Західні регіони України називають цей тиждень Сир Запусти/Запуст, (бо ще можна сир та інший набіл). Цей тиждень відомий найбільше за обрядом Колодія, який святкували по всій Україні. Колодій збігався в часі із Сиропусним тижнем, останнім тижнем Масниці. Це останній напередодні Великого посту тиждень, коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем або просто Бабським, а Колодій, відповідно, Бабським святом. тижня цього чоловікамало належати слухам жінок.

Обряд привʼязування до ноги колодки

Обряд привʼязування до ноги колодки

Українська Масниця або Колодій : традиції та значення свята і чому в ці дні варто готувати вареники, а не бліни.

Обряд колодки чи Колодія відзначали напередодні Великого посту — останнього тижня м'ясниць. Це був власний завершальний термін, коли ще можна буде справляти весілля.

На Масницю дівчатам і неодруженим хлопцям прив'язувати до ноги дерев'яну колоду на знак засудження за те, що вони не одружилися у належний час. На цьому тижні старші жінки жартома «карають» тих молодих парубків, які протягом року не знайшли пари. Неодруженим парубкам чіпляли до ноги колодку, спеціально для цього обряду, обплітали її стрічками, квітками. Цю відзнаку парубок повинен був волочити за собою, поки не дасть відкупного.Такі обряди мали виховне значення, примушували замислитись про продовження роду, сприяли пошукам нареченої.

Дівчатам теж в'яжуть Колодку і вже не до ноги а до лівої руки. Дівоча Колодка оздоблена барвистими стрічками та паперовими квітами. Парубки повинні платити дівчатам викуп за Колодку грішми або подарунками: намистом, стрічками, шовковою хусткою. Головним почастунком на Масницю є вареники з сиром і сметаною, пироги з сиром, налисники.

Колодій нічого спільного з російською Масляницею немає

За давніми традиціями на Масницю варили вареники.

За давніми традиціями на Масницю варили вареники.

Масниця — це українське свято на честь весняного пробудження природи, одне з праслов'янських свят, яке сягає доби Трипільської культури. Його в нас ще називають Колодій, Колодка, Сирна неділя, Пущення, Загальниця. За давніми традиціями на Масницю варили вареники. На козацьких землях це була головна ритуальна страва. Недарма ж козаки жартували, що на Масницю й турки вареники їдять

Традиція випікання млинців впроваджені у нас в радянський час. За Радянського Союзу на всій його території проводили однакові свята, щоб традиції етносів, які входили до складу імперії, відходили на периферію і їх не згадували,

Слід знати, чому Маслениця і Масляна звучать майже однаково. У Росії «блини» з гречаної борошна смажили на рослинній олії, яка там називається «постнім маслом», тоді як в українців масло — це продукт, виготовлений з коров'ячого молока. Та й сир на тих теренах — це «творог», тому «сиропустна неділя» там мала б називатися «творожнопустна». Назву обряду в інші землі принесли українські священники, які століттями служили далеко за межами рідної країни. 

Фольклористи із козацького селища «Мамаєва слобода», що в мальовничому київському урочище, з якого бере початок річки Либідь зазначають, що російська Масліниця це зовсім не Масниця і Колодій. Свята відрізняються не лише обрядовими стравами, музичним оформленням, а й своєю суттю та значенням. На Московщині, де цими днями проводили зиму, пили багато горілок, бражки з «блинами», пам'ятною їжею, бо опудало зимою спалювали, вона помірала. Одним із обов’язкових атрибутів свята в наших сусідах була бойова «стінка на стінку», що не обходилися без крові.

І директор скансену «Мамаєва слобода» Костянтин Олійник, каже, що Колодій нічого спільного з російською Масляницею немає. Російський варіант свята «з блінами», «штурмами кріпастєй», «к тьощі на бліні» з'явився в Україні за правління Брєжнєва. Великі індустріальні центри були заселені людьми з півночі Уралу. Природно, що вони хочуть бачити тут своєї батьківщини — Росії. Відродження російських традицій вважалось прекрасним явищем. У Києві ця краса з'явилася на початку 1980-х, у Голосіївському парку робили оці блін… млинці, наливали горілку.

Ще одним архівним обрядом української Масниці було похування Колодія, відоме в кількох локальних варіантах. В його основі розігрування народження та поховання дерев'яної ляльки — колодки, що уособлювало знищення образу зими. Натомість звичай виготовлення масляних опудал і їх спалювання — явище притамання для російської традиції і нічого спільного з українською народною культурою немає. У радянський час відзначення Масляної, як свята проводів зими, за російським сценарієм пропагували державні відділи культури в багатьох українських містах. Отож, не дивно, що ми знаємо звичаї північного сусіда кращими, ніж своїми, які мають самобутній національний характер та колорит.

Де відсвяткувати Масляну в Києві: список місць з найколоритнішими гуляннями

 Локація 1.  Національний музей народної архітектури та побуту України 

Де? у музеї просто неба м. Київ, вул. Академіка Тронька, 1

Коли?  1-2 березня 12:00

Що?  Співробітники музею покажуть цікавий обряд «колодкування», розкажуть про традиційну та обов’язкову страву, яку готували на Масницю – вареники з сиром. Ну й звісно, ​​їх можна буде скуштувати на святі, щедро політих сметаною та маслом, а ще повна насолодитися чудовими українськими народними піснями і запальними танцювальними мелодіями, що лунають звідусіль.

Скільки?  вхідного квитка: 150₴

Локація 2  Колодій-2025 в Етнографічному комплексі «Українське село»

Де?  "Українське село" с. Бузова вул. Дмитрівська, 1, 

Коли? 1 та 2 березня 2025р. З 13:00 до 15:00

Що? У програмі святкування:

· Ігри на галявині разом з гостями, «сповивання колодки»;

· Спільне розспівування весняних пісень, обрядові дійства;

· Танці та ігри, народні забави для дітей та дорослих; 

· Чіпляння колодки неодруженим;

· Спалення солом`яного Коструба – символ зими.

Скільки? Вхід на територію комплексу, споглядання та участь у народних забавах – безкоштовно!

Локація 3  Масниця на ВДНГ

 Де? Масниця на ВДНГ

Коли? 1–2 березня

Що?  Фольклорна сцена: виступи ансамблів «Громиця», «Зернятко», SoloMia, «Кралиця», гуртів «ДваТри», «GG ГуляйГород», Baika Band, капелі «Збитень» та дитячо-юнацької вокальної студії «Нота». Програму доповнювати колективні співи веснянок, гаївок і майстеркласи з народних танців та хороводів. 

Тематичні майстеркласи: гончарство, виготовлення виробів із соломи, хусткування та інші автентичні ремесла.Театральні дії: вуличні вистави, театр і ходулісти.

Яскравим фіналом святкування стане урочисте спалення Коструба, що символізує прощання із зимою. На гостей чекатиме вогняне шоу від київського театру вогню «Ясне сонце», наповнене теплом і світлом, яке має зарядити присутнім гарним весняним настроєм.

скільки? Вхід вільний

Локація 4  Колодій Масниця в “Мамаєвій Слободі”

Де?  В тематичному парку “Мамаєвій Слободі” адреса: м. Київ, вул. М. Донца, 2

Коли? 01.03.2025 та 02.03.2025 О 16:00

Що? Майстер-клас з ліпки вареничків

- Волочіння та розтанцювання Колодки - майстер-клас з народного танцю

 - Вербовеє колесо - заклик весни

 - Пригощання вареничками та хмільною Пані Вишнею

- Чаруючий автентичний спів та супровід дійства від гурту @bozhedary_kyiv 

- Тривалість : 2 години

скільки?   Вартість квитка : Дорослий -520 грн. Дитячий - 420 грн

Святкування Масниці у Мамаєвій Слободі

Святкування Масниці у Мамаєвій Слободі